Namo šiltinimas ir šildymas yra svarbūs norint namuose jaustis komfortabiliai šaltųjų sezonų metu. Statant ar renovuojant namą iškyla dilema kur svarbiau investuoti: į šiltinimą, didinant šiltinimo medžiagos sluoksnį, ar į galingesnę šildymo sistemą.
Kartais pasirinkimą nulemia tik kuro rūšis, kuri bus naudojama šildymui.
Kas labiausiai įtakoja į racionalų santykio tarp investicijų į namo šiltinimą bei jo šildymą pasirinkimą? Tai trūkumas suvokimo, kad:
- namas – tai vientisa, tarpusavyje sąveikaujanti sistema;
- šiltinimas – tai ne tik panaudotas šiltinimo medžiagos sluoksnis, bet ir teisingas šiltinimo medžiagų ir konstrukcijų užsandarinimas;
- į pastato sandarumą turi būti atsižvelgta projektuojant pastato šildymo sistemą;
- pirmiausia būtina investuoti į sandarumą, po to į šiltinimo medžiagą, o tik po to parinkti patogią ir ekonomišką šildymo sistemą;
- pastato sandarumas tiesiogiai įtakoja į šildymui sunaudojamą kuro kiekį, šildymo katilo darbo laiką, šildymo įrangos galingumą.
Kodėl svarbu tai žinoti?
Pirkdami daiktą dažniausiai užduodame sau klausimą, ar aš tuo daiktu pasitikiu, ar jis man patinka. Dažniausiai mums patinka tie daiktai, apie kuriuos daug žinome, turime atsiliepimų, esame išbandę. Todėl ir dėmesio daugiau skiriame tiems daiktams, kurie mums patinka, o ne tiems, kurie mums būtini.
Dažnai, statant namą, didesnis dėmesys ir išskirtinės skiriamos tik vienai ar kelioms sritims, tikintis puikaus rezultato. Pavyzdžiui, investicija į geoterminį šildymą, kaip į brangų ir puikų įrenginį mūsų namams. Į jį investuodami, įsivaizduojame patogumą ir mažas kuro (elektros) sąnaudas. Tačiau, neskiriant pakankamo dėmesio viso namo statybai ir įrengimui, patiriamas didelis nusivylimas.
Panagrinėkime dvi situacijas: 1) kaip dirbs šildymo įranga, kai namas gerai apšiltintas, bet nesandarintas; 2) kaip dirbs šildymo įranga, kai namas sandariai apšiltintas.
Ką reiškia apšiltintas namas, ir ką reiškia sandarus namas?
Apšiltintas, tai kai visose namo konstrukcijose sudėtos šiltinimo medžiagos, kurios atitinka visus statybos reglamento reikalavimus (pagal LR STR) ir turi reikiamas varžas.
Sandariu namas (A klasė) (n50 = 0,6 x/h) laikomas tada, kai, esant oro slėgio skirtumui tarp vidaus ir lauko 50 Pa, arba esant stipriam šoniniam vėjui 10-15 m/s, namo vidaus patalpose esantis oras per įvairius atitvarose esančius nesandarumus pasikeičia iki 0,6 karto per valandą.
Kur nesandarintame pastate tradiciškai didžiausi šilto oro nutekėjimo „greitkeliai“?
Visų pirmiausia tai stogas. Kalbu ne apie stogo dangą, bet apie jo konstrukcines dalis ir stoge esančią šiltinimo medžiagą.
Žinome, kad naudojant tradicines šiltinimo medžiagas, būtina naudoti kondensatą ir garą izoliuojančias plėveles, tačiau trūksta žinių apie tai, kad jos turi būti gerai užsandarintos ir tarpusavyje sujungtos įvairių sandariklių pagalba, o stogo konstrukcijos taip pat apsaugotos iš abiejų (lauko ir vidaus) pusių.
Dažnai statybininkams, užsakovams ir projektuotojams trūkasta žinių apie tai, kaip sandariai (kad į vidų nepatektų vėjas ir nepabėgtų šiltas vidaus oras) sujungti stogą su sienomis, kaip sandariai sumontuoti stoglangius, išvesti per stogą kaminą, įvesti į pastatą įvairias komunikacijas ir kt.
Dažnai nežinome, kaip sandariai apšiltintos sienos ir pamatai, kaip sumontuoti langai.
Visos šios vietos – tai didžiuliai šilto oro nutekėjimo „greitkeliai“, reikalaujantys išskirtinio dėmesio.
Kodėl projektuotojai turi žinoti apie namo sandarumą?
Neįvertinus realios oro apykaitos pastate, greičiausiai, šildymo įranga bus projektuojama šiek tiek galingesnė, kad pakaktų kompensuoti tradicinės statybos sandarumo broką. Bet pastato apšiltinimo metu nesirūpinant sandarumu, net su rezervu suprojektuoto šildymo sistemos galingumo gali ir nepakakti. Tada teks keisti šildymo įrenginį į galingesnį, kuris naudos daugiau kuro ir dirbs ilgiau. Šildymas pabrangs, o toks įrenginys nusidėvės greičiau.
Kitas atvejis. Jei projektuotojas nenumato pastato sandarumo rezultato ir šildymo sistemą suprojektuoja tradiciškai su rezervu, o pastatas padaromas sandarus, tada name bus per šiltą, nors įrenginys ir dirbs minimali rėžimu. Neturėsite reikiamo komforto, nes reikės vėsinti, o ir kuro sąnaudos nedžiugins. Tada teks keisti šildymo įrenginį į silpnesnį. Tai atneš papildomų keitimo išlaidų.
Kodėl pastato sandarumas – pirmoje vietoje?
Kuo daugiau dėmesio investuosite į namo sandarumą, kad savalaikiai pasiektumėte reikiamą šildymo ekonomiškumą ir komfortą, tuo paprastesnė, mažesnio galingumo ir pigesnė galės būti šildymo sistema.
Jei pastato sandarinimui dėmesį skirsite tik tada, kai suprasite, kad šildymo sistema jūsų netenkina, gerą sandarumą pasiekti gali būti labai sunku ir brangu.
Kiek sandarumas įtakoja į šildymo įrangos galingumą?
Pavyzdžiui, purškiama sandaraus šiltinimo technologija GAMO, užtikrinanti nepriekaištingą jos pagalba apšiltintų namo konstrukcijų sandarumą ir gerą šiluminę varžą, šildymo įrangos galingumo poreikį gali sumažinti iki 35%, o tai yra nemažas įrangos kainos ir šildymo išlaidų sumažinimas.
Geras pastato sandarumas taip pat leidžia sumažinti oro vėsinimo (kondicionavimo) įrangos galingumą apie 35%.
Kas svarbiausia?
Būtina žinoti, kad namo šiltinimas be sandarinimo netenka vertės.
Sandarus šiltinimas leidžia laisvai pasirinkti ir brangesnes bet daug patogesnes kuro rūšis, bei pigesnę, paprastesnę ir mažesnio galingumo šildymo įrangą.
Šildymo kuro kaina gali tapti visiškai neaktuali, kai jo sunaudosite labai mažai, o tai įmanoma tik sandariai apšiltintame name.