Dažnai girdime daug triukšmo, kurio nepastebime. Atkreipiame dėmesį tik tada, kai jis pradeda erzinti ir varginti. Žmogus nesąmoningai bėga nuo triukšmo, bet nevisada tai pavyksta padaryti. Ką mes turime žinoti apie triukšmą ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Triukšmas, tai garsas. Koks jis būna?

Garsas sklinda oru kaip banga, labai panašiai, kaip raibuliai tvenkinyje. Kartais oru sklindančio garso bangos susiduria su kietu objektu, priversdamos jį rezonuoti ir sukurti kitokias garso bangas nei buvo pradinės. Pagrindinis šių bangų matas yra dažnis, bangų ilgių skaičius per sekundę hercais (Hz). Vidutinio žmogaus ausis fiksuoja garsus nuo 20 Hz iki 15 000 Hz. Garsai klasifikuojami į žemo, vidutinio ir aukšto dažnio. Būdingi žemo dažnio garsai yra bosinių instrumentų ir besisukančių sraigtasparnio menčių sukeliami garsai. Vidutinio dažnio garsai yra būdingi žmogaus kalbai, muzikos klausymosi aparatams ir daugumai bendrojo triukšmo. Aukšto dažnio garsus žmogaus ausis vos fiksuoja, ir jie yra būdingi aukšto tono šunų švilpukams ir kai kurių paukščių čiulbėjimui. Antrasis garso matas yra garsumas, išreiškiamas Decibelais (dB). Decibelo skalė yra ne linijinė, o logaritminė. Tokiu būdu garsas, siekiantis 60 dB yra dvigubai garsesnis už tą, kuris siekia 50 dB. Vidutinio žmogaus ausis priima garsus nuo 20 dB (girdimumo riba) iki 120 dB (skausmo riba).

Oru sklindantis garsas

Oru sklindantys garsai apskritai yra vidutinio dažnio ir žmogaus ausys juos labiausiai fiksuoja. Šių garsų tipų kontroliavimas įgyvendinamas kontroliuojant oro judėjimą. Tai reiškia, jog reikia uždaryti bet kokį oro praėjimą tarp garso šaltinio ir priėmėjo.

Šoninis garsas

Šoninis garsas yra toks, kuris sklinda per mažus oro praėjimus pastato ertmėse iš vienos pastato dalies į kitą. Šoninis garsas gali žymiai sumažinti bendrą garso barjero sistemos efektyvumą. Dėl šios priežasties garso barjerai yra tipiškai projektuojami 5 dB ar daugiau, turint omenyje oro nutekėjimą ir šoninį garsą.

Struktūros lemiamas ir smūginis triukšmas

Garsas keliauja oru kaip banga, tačiau kai ji susiduria su kietu objektu, gali priversti jį rezonuoti. Šis rezonansas sukuria kitokios rūšies garsą, nei originaliosios bangos. Žemo dažnio smūginis triukšmas skiriasi nuo struktūros lemiamų garsų, jiems kontroliuoti reikia kitokių priemonių. Būdingi smūginiai garsai yra žingsniai ant grindų ir vibruojantys mechaniniai įrenginiai.

Kaip slopinti ir kontroliuoti garsą?

Oru sklindančių garsų kontroliavimas yra oro judėjimo kontrolė. Sandarinant ar sandariai šiltinant pastato konstrukcijas, pvz. ,kaip su GAMO termovata, kuri pasižymi geromis garso izoliacinėmis savybėmis, gali tapti puikia garso kontrolės priemone. Tačiau smūginio triukšmo kontroliavimui reikia kitokio požiūrio.

Masės pridėjimas yra vienokia technika. Apskaičiuota, jog kiekvienas masės padvigubinimas sumažins garso perdavimą 6 dB.

Garso šaltinio izoliavimas nuo pastato konstrukcijos yra kitokia technika. Izoliavimas atskiriant konstrukcinius elementus vieną nuo kito gali būti įgyvendinamas įvairiais būdais, tokiais, kaip, įrenginių montavimas ant izoliuojančių pagalvėlių, kiliminių dangų su storu posluoksniu naudojimas ir gipskartonio montavimas ant lanksčių profilių. Lankstūs profiliai gerai slopina vibracinius garsus.

Masės padvigubinimas su mažo tankio, lengva GAMO termovata  yra lengvai įvykdomas, panaudojant papildomus gipskartonio sluoksnius.

Išvada

Garso kontrolė yra komplikuotas užsiėmimas. Įprastai yra daugiau nei vienas garso tipas, į kurį atsižvelgiama, taigi reikia panaudoti daugiau nei vieno tipo slopinimo techniką. Oro judėjimo ir garso tiltelių pašalinimas geriausiai kontroliuoja oru sklindančius garsus. Štai kur GAMO termovata labai gerai pasitarnauja. Struktūriniai ir smūginiai garsai kontroliuojami pridedant masės, montuojant gipskartonį ant lanksčių profilių bei absorbcines medžiagas, siekiant izoliuoti šaltinį. GAMO termovata yra labai efektyvu vykdant garso slopinimo strategiją, taigi ši medžiaga dažnai yra vienintelė priemonė iš keleto medžiagų bei metodų, sukuriančių iš tiesų efektyvų garso barjerą. Garsas yra subjektyvus, todėl negali būti jokio būdo visiškai nuslopinti tam tikriems garsams pagal kliento poreikius. Prisiimant vykdyti garso slopinimo projektus klientams tai reikia visiškai išaiškinti, jie turi tai suprasti.

Kreipkitės į GAMO specialistą ir jums papildomai išaiškins apie triukšmo šalinimo galimybes.